MINIMALIZM – VODIČ ZA UREĐENJE DOMA
Postizanje krajnjeg minimalizma uključuje definisanu paletu boja, pažljivo birane detalje i pronalaženje suštine u jednostavnosti. Poslednjih 10 godina doživeo je svoj procvat zbog svoje praktičnosti i vanvremenskog dizajna. Delim sa vama najvažnije elemente minimalizma kako bi ovaj stil radio za vas.
JEDNOSTAVNOST I FUNKCIJA
Primena izraza manje je više na vašem prostoru je najvažniji princip kada koristite minimalizam. Jednostavnost i funkcija zajedno rade na estetici prostora, a ugrađeno skladište (funkcija nameštaja) prikriva svakodnevnu nered na većini mesta, a na drugim ističe nekoliko praktičnih i lepih elemenata, poput kuhinjske slavine ili vrata.
PRIMER: kuhinja treba da bude jednostavna bez detalja na frontovima sa dovoljno mesta za skladištenje kako bi sve površine bile čiste i bez dodatnih sitnica koje smetaju oku na samoj radnoj površini. Drugi primer je komoda za TV, gde će organizacija bila takva da skladišteni prostor skriva sve sitnice i gde je fokus na TV-u i dizajnu komode, a ne na sitnicama koje ih krase.
STRUKTURA
Struktura pojačava lepotu jednostavnosti u minimalizmy, jer u ovom stilu prostor se koristi kao pozornica. Favorizuje se veliki otvoreni koncept prostora koji je preplavljen prirodnim svetlom. Arhitektonski profili, poput lukova i otvora, postavljaju se ali proporcije su obično prevelike. Elementi poput podova, zidova i plafona su pažljivo razmotreni i detaljni jer oni ipak zauzimaju najveću površinu u samom prostoru.
PRIMER: podovi su drveni i nemaju posebne detalje, ili su od livenog betona (ili čak mikrocementa koji daje posebnu strukturu). Zidovi i plafoni se posebno slažu sa jednom od ove dve vrste podova, kako ne bi bili prenaglašeni već u skladu jedni sa drugima.
ČISTE LINIJE
Važno je da svaki predmet, materijal ili geometrija koji se koriste u unutrašnjem prostoru imaju čiste i ravne ivice. Minimalizam zagovara lepoti praznog prostora bez suvišnih detalja i sa tako malo komada u prostoriji, svaki detalj se računa. Birajte predmete sa što manje spojeva kako biste postigli jednostavnu kompoziciju za vaš prostor.
PRIMER: kuhinja bez ručki i sa jednostavnim frontovima; komoda za TV iz jednog dela; modularna sofa bez detalja koja već na sam pogled izgleda preudobno i pufnasto.
TONSKA PALETA BOJA
Razmatrana tonska paleta od vitalnog je značaja za postizanje minimalističkog stila i stvara umirujući, privlačan i bezvremenski enterijer. Verovatno je to glavni element koji odlučuje da li će prostor uspeti ili ne i zato mu treba pristupiti promišljeno. Koristite nijanse, a ne drugačiji izbor boja, ili kombinaciju raznih vrsta tkanina da povećate toplinu i interesovanje.
PRIMER: tkanine za sofu i zavese ne moraju biti od istog materijala. Tu je i tepih, koji takođe može biti u izabranoj nijansi i donosi toplotu u prostor.
PRILAGODLJIVOST MINIMALISTIČKOG STILA
Gore sam navela primarne elemente minimalizma, svaki sa svojom sposobnošću može da poboljša svaki enterijer, i možda je to ono što je najlepši deo ovog stila – svaki element je toliko vredan i prefinjen, da kada se koristi sa drugim stilovima dizajna enterijera jednostavno pojačava njegov intenzitet i čini prostor još boljim nego što je u suprotnosti sa njim.
Zato se nemojte bojati stvoriti vlastitu verziju minimalizma u kombinaciji sa drugim stilovima kako biste poboljšali svoje okruženje i način života, jer na kraju minimalizam to i zagovara; jednostavnost, funkcionalnost i uživanje.
Da li pratite moj profil na instagramu? Tamo delim mnogo praktičnih saveta koje su primenljivi već danas! ZAPRATI ME